Iako kornjače mogu delovati kao savršeni kućni ljubimci – zahtevaju manje pažnje i održavanja nego mačke i psi, a pružaju više interakcije nego ribice – postoji par stvari koje treba da imate na umu, pre nego donesete kornjaču kući.

Kornjače postaju sve popularniji kućni ljubimci. Neke od njih su izuzetno lepe, a možete ih poručiti i preko Interneta, ali treba da imate na umu da ne postoji „nezahtevan“ kućni ljubimac – svaki je zahtevan, samo se njihove potrebe razlikuju.

Čime se hrane kornjače?
U zavisnosti od vrste, kornjače mogu biti biljojedi, mesožderi ili svaštojedi. Prodavnice kućnih ljubimaca nude niz prehrambenih proizvoda za kornjače u granulama, štapićima i komadima, formulisanih za različite vrste kornjača i pružajući uravnoteženu ishranu sa odgovarajućim vitaminima i mineralima kako bi kornjače bile zdrave. Međutim, ova vrsta hrane nije jedino što kornjače mogu jesti, a kornjačama može biti zdravije i jeftinije nuditi čitav niz svežih namirnica.

Sveža hrana koju možete davati kornjačama, u zavisnosti od vrste, uključuje:

Proteini: kuvana jaja, brašnasti crvi, puževi, cvrčci, gliste
Povrće: kukuruz, pasulj, cvekla, šargarepa, grašak, tikvica, vrhovi šargarepe, zelena salata, zelenilo, kelj, spanać, paradajz
Voće: jabuke, grožđe, jagode, dinja, banana, kivi, mango
Cveće: geranium, maslačak, petunija, ljiljan, karanfil

Kornjačama treba nuditi svežu hranu, pored unapred pripremljenih granula za kornjače (freepik.com)
Kako hraniti kornjaču?
Najbolja ishrana za kornjače je ona koja je sveža i raznovrsna, kako bi obezbedila čitav niz hranljivih sastojaka. Baš kao i ljudi, kornjače imaju individualni ukus, a nuđenje različite hrane pomoći će da kornjača bude dobro uhranjena i srećna.

Izbegavajte da kornjačama nudite mlečne proizvode poput mleka, jogurta ili sira. Ne mogu da svare mlečne proizvode i to će im prouzrokovati probleme sa zdravljem
Izvore proteina ponudite na svaka dva do tri dana, kako biste izbegli previše proteina u ishrani kornjače.
Izbegavajte sirovo meso ili hamburger jer može postati zaprljano i trulo pre nego što ga kornjača pojede.
Izbegavajte industrijsku hranu, poput krekera ili hleba, koja može imati sastojke koji ne odgovaraju zdravlju vaše kornjače.
Nudite hranu u malim komadima koje će kornjače lakše jesti, posebno bebe kornjače. Kornjače nemaju zube i čeljustima „seku“ hranu na komade veličine zalogaja.
Najbolja je sveža hrana; ne ostavljajte hranu u akvarijumu ili kavezu kornjače gde može plesniti ili istrunuti. Uvek očistite posudu sa hranom pre nego što dodate još jednu porciju.
Koliko spavaju kornjače?
Kornjače uglavnom spavaju oko 4 do 7h svake noći. Takođe se mogu odmarati u suvom delu akvarijuma po nekoliko sati. Čak i kada spavaju, očekujte da se često bude, kako bi disale. Ako vaša kornjača spava prečesto, obično joj ne odgovara temperatura vode.

Kornjače spavaju od 4 do 7 sati svakog dana (freepik.com)
Da li se kornjače oglašavaju?
Iako kornjače nemaju glasne žice, ipak su sposobne da proizvode širok spektar zvukova. Prilagodile su se korišćenju nevokalne komunikacije za izražavanje širokog spektra informacija. Kornjače međusobno komuniciraju, pa čak i zvukovima izražavaju emocije poput straha. Proizvode niskofrekventne šištave zvukove, pijuču poput pilića, šište i čak proizvode jake cviljenje.

Gde kornjače žive?
Kornjače vole polu-akvatično okruženje – u prevodu u njihovim akvarijumima treba da bude vode, ali podjednako treba da bude zastupljena i suva površina.

Kakav treba da bude akvarijum za kornjače?
Vodene kornjače mogu da žive u akvarijumu ili ribnjaku, u grupama ili sa većim ribama (ješće male ribe). Kornjače su snažni plivači i potreban im je akvarijum zapremnine najmanje 55 litara. Trebalo bi da ima zaštićeni poklopac i filter. Obložite akvarijum šljunkom koji možete usisati.

Kakvo treba da bude grejanje i osvetljenje u akvarijumu?
Stanište vaše kornjače trebalo bi da ima dva termometra (jedan za temperaturu vode, a drugi za suvu stranu rezervoara).

Okačite toplotnu sijalicu iznad suve strane staništa. Ako temperatura rezervoara padne ispod 20 C preko noći, želećete da nabavite noćnu lampu za svog malog vodozemca. Za održavanje temperature vode koristite podvodni grejač.

Afrička kornjača u travi (freepik.com)
Koja temperatura odgovara kornjačama?
Temperaturu vode treba održavati između 22 i 25 stepeni, i danju i noću
Vlažnu stranu staništa vaše kornjače treba održavati na 24 do 29 C
Suva strana (mesto za sušenje) treba da bude zagrejano od 29 do 32 C
Noću, kada se svetlo za kočenje isključi, temperatura u rezervoaru treba da ostane od 18 do 24 C
Kakvo je osvetljenje potrebno kornjačama?
Vodene kornjače su najaktivnije tokom dana. Ako ih držite podalje od dnevne svetlosti, osvetljavajte njihov dom UVA ili UVB sijalicom 12 sati dnevno.

Da li su kornjače opasne po zdravlje ljudi?
Kornjače su prenosioci bakterija salmonele. Salmonela nije samo bolest koja se prenosi hranom; kornjače i drugi gmizavci nose bakterije salmonele, koje se lako mogu preneti na ljude. Mala kornjača može izgledati bezazleno, što roditeljima daje lažni osećaj da je siguran kućni ljubimac za decu. Ali rizik od bolesti je toliko velik da je prodaja malih kornjača u mnogim državama sveta ilegalna.

Salmonela kod većine ljudi izaziva povišenu temperaturu i dijareju, koje mogu trajati danima, a neki završe u bolnici sa komplikacijama opasnim po život. Prema američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti – deca, stariji građani i oni koji imaju manji imunitet na bolesti zbog trudnoće, raka, hemoterapije, transplantacije organa, dijabetesa, problema sa jetrom ili drugih bolesti su najviše izloženi riziku od zaražavanja salmonelom.

Kako se kornjača uzima u ruke?
Vaša kornjača voli da je podižete držeći je za središnji deo, a ne za noge. Uvek budite prisutni ako deca uzimaju kornjaču u ruke i nadgledajte njihovu igru. Obavezno uvek operite ruke pre i posle igre sa kornjačom.

Kornjače su nosioci salmonele – pranje ruku je obavezno! (freepik.com)
Kako brinuti za zdravlje kornjače?
Kada kornjaču donesete kući, ostavite je na par dana da se navikne na novo okruženje. Ako primetite bilo koji od ovih simptoma, odvedite kornjaču kod veterinara na pregled:

Skriva se većinu vremena
Minimalno jede ili pije
Izgubila je na težini
Otečeni su joj zglobovi
Ispušta sekret iz očiju, nosa ili usta
Promenila je boju kože
Ima dijareju koja traje duže od dva dana
Koliko kornjače žive?
U zatočeništvu životni vek kornjača, zavisno od vrste, može biti oko 40 do 50 godina. Godine životnog veka uglavnom zavise od toga koliko je kornjača dobro zbrinuta. Uz pravilno postavljanje akvarijuma za kornjače i pravilnu ishranu, kornjača može da živi duže u zatočeništvu, nego što bi živela u svom prirodnom okruženju.

Izvor: Moj ljubimac