Održavanje rezervoara za tropske ribice je vrlo zabavno i vrlo ispunjavajuće. Takođe može biti neverovatno frustrirajuće kada vam ribe umiru, šta god učinili da se to ne dešava.

Nađete rezervoar koji vam se sviđa, dekorišete ga, odaberete ribice, pokrenete ga i sledite sve savete koje vam je dao momak iz prodavnice kućnih ljubimaca. Predivan je trenutak kada dodate svoje prve ribe i gledate ih kako uživaju u svom novom domu.

Nije tako sjajno sledećeg jutra kada svoju novu ribu vidite beživotnu i zaglavljenu na usisivaču filtera. Šta se desilo?

Uvek je žalosno kada ribe uginu, posebno kada se čini da umiru bez razloga. Toliko se trudite da radite stvari na pravi način i ne razumete šta je pošlo po zlu. Normalno je da se osećate malodušno, ali imajte na umu da je najvažnije nešto naučiti, kako bi vaše buduće ribe imale više sreće i ostale u životu.

Iako se možda ne čini tako, obično postoji dobro objašnjenje za ribice koje umiru. Kad god izgubite ribu, to je prilika da ponovo preispitate svoje načine održavanja i čuvanja rezervoara, a to je korisno bez obzira jeste li početnik ili iskusni u uzgoju ribica.

Jedan od najčešćih ubica akvarijumskih ribica je stres (freepik.com)
U ovom članku pročitaćete neke od uobičajenih razloga zbog kojih tropske ribe prerano umiru. Nadamo se da će vam pomoći da dijagnostikujete i ispravite probleme koji dovode do smrti vaših ribica, bez obzira da li je vaš rezervoar nov ili ga imate već neko vreme.

10 razloga zašto ribe umiru u akvarijumu
Nabrojaćemo razloge zašto ribice uglavnom umiru u akvarijumu, a zatim ćemo se detaljnije pozabaviti svakim od njih:

Stres: Stres je ubica broj jedan akvarijumskih riba
Nedostatak pripreme rezervoara: Neuspeh u organizaciji novog rezervoara može izazvati probleme.
Neprikladna veličina akvarijuma: Odabir rezervoara koji je premali za njegove stanovnike dovešće do problema kao što je smrt ribica
Nekompatibilne ribe: Ne slažu se sve ribe podjednako dobro.
Loši uslovi u vodi: Kada voda nije kvalitetna, ribe umiru.
Prekomerno hranjenje: Ovog je uobičajena greška, a lako ju je ispraviti.
Loše održavanje akvarijuma: Izvršite promene vode, očistite šljunak i uklanjajte alge ako želite da vam ribe žive.
Bolest: Ribe se ponekad razbole, ali neke stvari možemo učiniti da to sprečimo.
Glupi potezi: Svi grešimo. Polako.
Problemi van vaše kontrole: Ponekad niste vi krivi što su vam ribe uginule.
Stres
Stres je najčešći uzrok smrti akvarijumskih riba, a smanjenje stresa je ključni deo održavanja vaše ribe zdravom. Postoji mnogo faktora koji utiču na nivo stresa stanovnika vašeg akvarijuma. Ali kako možete znati da li su vaše ribe pod stresom? Ponekad ne možete znati, ali postoje neki tipični znakovi na koje morate paziti:

Surfovanje staklom: To je slučaj kada vaša riba više puta, a ponekad i izbezumljeno pliva gore-dole po stranicama rezervoara. Nešto nije u redu i riba bi otišla negde drugde da može, ali zaglavila je u rezervoaru. Možda je rezervoar premalen ili prenatrpan, kvalitet vode je loš ili je u rezervoaru još jedna riba zbog koje joj je nelagodno.
Prekomerno skrivanje: Ribe se kriju kada su uplašene ili im je neprijatno ili samo žele malo mira i tišine. To je ponekad u redu, ali ako imate ribu koja se neprestano skriva, možda je to zbog toga što je u rezervoaru maltretirala druga riba. To može biti uzrokovano teritorijalnim problemima ili premalim rezervoarom. Imajte na umu da je normalno da se neke vrste riba kriju, poput soma. Zbog toga treba da istražite svaku vrstu ribe koju imate, kako biste znali kada nešto nije u redu.
Gubitak kilograma: Očigledno nećete fizički vagati ribu, ali vizuelno možete da utvrdite da li riba postaje mršava. Ponekad se to može dogoditi čak i ako riba dobro jede.
Bolest: Stres često može dovesti do bolesti. Ako primetite da su vam ribe stalno bolesne, velika je šansa da su pod stresom. Stres ugrožava njihov imuni sistem i čini ih podložnijim bolestima. Ako riba izgleda loše, morate pokušati da otkrijete što pre, pogotovo jer potencijalno može preneti bolest na druge stanovnike rezervoara.
Ako vidite bilo koji od ovih znakova kod jedne ili više vaših riba, vreme je da saznate zašto i napravite promenu.

Nedostatak pripreme rezervoara
Situacija opisana na početku ovog članka, gde sve ili mnoge vaše ribe umiru, uobičajena je u novim rezervoarima koji nisu pripremljeni za ribu na pravi način. U zaista lošim situacijama smrt bi se mogla dogoditi preko noći, ali obično se dogodi nakon nekoliko dana ili sedmice. To je često zato što rezervoar nije pravilno pripremljen.

Ribe nisu jedini organizmi koji žive u akvarijumima. Zdrav akvarijum takođe ima živu (mikroskopsku) koloniju bakterija. Žive po celom rezervoaru, ali su najviše koncentrisani u šljunku i filteru. Ovi mikroorganizmi pomažu u razgradnji otpada u rezervoaru i održavanju vode zdravom.

Imaju simbiotski odnos sa ribom. Bez ribe (i njihove hrane) kolonija bakterija opada. Bez bakterija, voda brzo postaje neprikladna za ribu. To dvoje mora biti u ravnoteži za zdrav rezervoar.

U potpuno novom rezervoaru još nema kolonije mikroba. Predlažemo da istražite ciklus azota i različite metode upravljanja novim akvarijumom kako biste odlučili kako želite dalje. Tek kada se rezervoar proklizava, treba dodati ribu.

Dodavanje previše ribe odjednom takođe može izazvati probleme, čak i u pravilno aktiviranom rezervoaru. Mikrobima treba vremena da porastu sa brojem riba (i ostalih stanovnika) u vašem rezervoaru. Stoga, ako na kraju nameravate da imate 20 riba u svom rezervoaru, dodajte četiri ili pet nedeljno tokom nekoliko nedelja i dajte vremenu bakterijskoj koloniji da to održi.

Neprikladna veličina akvarijuma
Postoje dva načina za odabir akvarijuma. Prvo je da se odlučite za rezervoar na osnovu prostora koji imate, a zatim ga napunite odgovarajućom ribom.

Druga je da odlučite koju ribu želite, istražite njihove potrebe, a zatim nabavite rezervoar prave veličine za njihove potrebe.

Nažalost, ono što neki početnici vlasnici akvarijuma rade je kombinacija i jednog i drugog. Dobijaju rezervoar na osnovu prostora koji imaju, a zatim kupuju neprikladnu ribu ne razumevajući njihove potrebe. To može dovesti do velikih problema u vašem akvarijumu i gubitka neke prelepe ribe.

Jedan od problema je često ponavljano pravilo „jedna riba po galonu“. To znači da svaki galon vode u vašem rezervoaru može sigurno smestiti jednu ribu.

Bez obzira da li prvo kupujete rezervoar ili se prvo odlučite za ribu, bilo kako bilo, važno je razumeti potrebe ribe koju nameravate da uzgajate. Rezervoar koji je premali za njegove stanovnike može da izazove stres, podstakne bolest, brzo se zagadi i dovede do prerane smrti vaše ribe.

Nekompatibilne ribe
Zajedno s izborom pogrešne veličine rezervoara, odabir riba koje se ne slažu može biti veliki problem za početnike. Neke ribe su teritorijalne i progoniće bilo koju drugu ribu u svom zaštićenom području. Neke ribe su agresivne i treba ih držati samo sa drugim ribama koje se mogu braniti. Neke ribe se slažu sa drugim vrstama riba, ali potencijalno mogu imati problema sa drugima svoje vrste.

Zbog toga je toliko važno istražiti ribu pre kupovine, tako da ste sigurni da je pogodna za vaš rezervoar. Ponekad je to teško znati, a vredi odvojiti vreme. Situaciju pogoršavaju prodavnice kućnih ljubimaca i njihovi zaposleni koji ponekad daju pogrešne savete o potrebama nege i kompatibilnosti.

Loši uslovi vode
Loša voda jednaka je mrtvoj ribi. Održavanje zdrave vode za stanovnike akvarijuma jedna je od najvažnijih stvari koje možete učiniti da biste izbegli prevremenu smrt vaših riba.

Pametno je imati komplet za testiranje vode kako biste znali gde stojite sa svojim parametrima. Ovi kompleti obično mere amonijak, nitrate, nitrate i pH. Za rezervoare slatkovodnih zajednica želite da nastojite da nivo amonijaka i nitrita bude na nuli, a nitrati moraju biti ispod 20ppm.

Pametno je znati pH vrednost za vaš izvor vode, kao i za sam rezervoar. Iako postoje načini da prirodno ili hemijski promenite pH u vašem rezervoaru, u nekim slučajevima je najbolje da to ne činite. Većina tropskih riba može se prilagoditi različitim nivoima pH u dobro održavanom rezervoaru, ali morate da istražite kako biste bili sigurni da novu ribu nećete usmrtiti iz ovog razloga. neuspeha. Međutim, sve ribe mogu patiti od varijacija pH vrednosti gore ili dole, pa je važno pokušati održavati stabilan nivo pH.

Redovno očitavanje parametara vode vašeg rezervoara daje vam uvid u ono što se dešava u vašem akvarijumu. Ne morate da pogađate da li je nešto isključeno; možete ga jasno videti u očitavanjima kvaliteta vode. Zatim morate da shvatite zašto i šta s tim učiniti.

Prekomerno hranjenje
Hranite ribu jednom dnevno i onoliko koliko će pojesti za nekoliko minuta. Izaberite kvalitetnu hranu sa pahuljicama ili nekoliko njih i naizmenično ih menjajte. Takođe pripazite da ubacite pelete koji tonu za smeće i alge za plekose, otose i slično.

Ako više brinete o prekomjernom hranjenju nego o nedovoljnom hranjenju, učinićete sve što je potrebno da vaše ribe budu zdrave i dobro nahranjene. Neki ljudi vole da uključe povrće, odmrznutu smrznutu hranu kao što su crvi ili smrznutu hranu. Baš kao što ćete istražiti svaku ribu koju dodate u svoj rezervoar, istražiti sve čime nameravate da je hranite i naučite da to pravilno radite.

Prekomerno hranjenje jedan je od najvećih problema u rezervoarima za ribu, posebno u manjim. Pojednostavljeno i grubo rečeno, sve što uđe u ribu mora da izađe. Što više hranite ribu, to više otpada ona proizvodi. Nepojedena hrana propada, zagađujući vodu. Vaša kolonija bakterija može pomoći, a žive biljke mogu vam pomoći, ali ako stvari izmaknu kontroli, vaše ribe će se uskoro naći u toksičnoj situaciji.

Prekomerno hranjenje takođe može dovesti do izbijanja algi. Sve zbog čega biljka raste, čini da rastu i alge, a zalihe hrane bogate azotom učiniće vaš rezervoar izuzetno zelenim.

Može čak i povećati populaciju puževa štetočina u vašem rezervoaru, koji odjednom dobiju sve vrste dodatne hrane u obliku nepojedene riblje ljuspice i algi.

Loše prakse upravljanja rezervoarima
Većina akvarijuma zaista ne zahteva toliko posla, nakon što ih pravilno pokrenete. Trideset minuta do sata svakog meseca zaista je sve vreme koje ćete potrošiti na održavanje velikog rezervoara, a za mali akvarijum od 10 galona možda će biti potrebno malo više napora.

Međutim, onih nekoliko zadataka koje trebate da obavljate svakog meseca je izuzetno važno. Oni su značajni za gore pomenuta pitanja, a ako ih zanemarite, vaša riba će zbog toga patiti.

Vaša mesečna rutina održavanja treba da sadrži:

Promene vode
Usisavanje šljunka
Čišćenje algine
Održavanje filtera
Provere vode
Bolest
Ribe su čudne. One su sićušna mala stvorenja sa primitivnim mozgom i mogu da rade bilo koji broj smešnih, neočekivanih stvari. Ponekad betta ribe spavaju i izgledaju kao da su mrtve. Ponekad ribe provode dosta vremena u jednom delu rezervoara. To ne mora da znači da su bolesne. Ako vidite da se vaše ribe ponašaju čudno, ne paničite.

Ali ribe obolevaju, a prljava voda i stres su dva velika razloga. Ponekad se zdrava riba može boriti protiv bolesti koja bi ubila ribu koja je pod stresom. Očigledno je da je zato toliko važno paziti na znakove stresa kod vaše ribe, kao što je gore navedeno.

Takođe ćete želeti da se upoznate sa nekim uobičajenim bolestima i tegobama kao što su vodenica i trulež peraja. U nekim slučajevima, bolest je zarazna i prenosiće se od zaražene na zdrave ribe. Ali, u većini slučajeva, pridržavanje praksi opisanih u ovom članku, kao što su izbegavanje prekomernog hranjenja i stresa i održavanje čistoće rezervoara i vode, mnogo će vam pomoći u održavanju riba zdravim.

Pa, kada treba da počnete da brinete da li je vaša riba bolesna? Ako primetite promene u njenom izgledu kao otečena peraja, nadimanje, upale škrga ili usta, sitne bele mrlje po celom telu ili bilo šta drugo što očigledno nije u redu, uđite na Internet i pretražite te simptome i pogledajte da li možete saznati šta se dešava.

Greške
Pravite greške. Svi mi to radimo. Ne možete se nervirati zbog toga. Učite i idite dalje.

Svi radimo glupe stvari. Važno je učiti iz toga i ne činiti to više. Možete da napravite greške u skladištenju, zaboravite da izvršite promenu vode ili slučajno prekomerno nahranite, a da toga niste svesni. Polako sa sobom. Svi smo ljudi i svi grešimo.

Problemi koje ne možete da kontrolišete
Konačno, ponekad ribe uginu iz razloga koji nemaju nikakve veze sa vama. Kao i sve životinje, i akvarijumske ribe mogu patiti od urođenih problema koji ih osuđuju na smrt. Vaš veterinar može da proveri novo štene ili mače za ove vrste problema, ali sa ribom jednostavno ne možete znati.

Važno je da preispitate svoje prakse upravljanja rezervoarima kada izgubite ribu i izvršite promene po potrebi. Ali takođe budite otvoreni za ideju da možda niste učinili ništa loše i da je vašoj ribi jednostavno bilo suđeno da živi skraćeni život.

Budući da se neke vrste riba uzgajaju u velikom broju, ponekad ćete naići na probleme sa zalihama u određenoj prodavnici. Ako ste nekoliko puta kupili vrstu ribe iz određene prodavnice i svaka je uginula, a proverili ste sve navedeno u ovom članku i ne vidite nikakav problem, vreme je da kupite ribu iz druge prodavnice. Mogu biti problemi sa dobavljačem ili kako prodavnica postupa sa zalihama ribe. Sve to je van vaše kontrole.

Ne odustajte!
Nadamo se da je ovaj članak bio koristan onima koji su izgubili ribu i pokušavaju da shvate zašto. Pokušali smo da objasnimo sve razloge umiranja akvarijumskih riba, ali ako mislite da smo nešto propustili, javite nam u komentarima i pokušaćemo da vam pomognemo.

Ako zaista želite da držite ribice, ne odustajte. Učite na greškama, istražite i postanite bolji. Svi prolazimo kroz taj proces gde se osećamo kao da sve što radimo ugrožava ribu, ali kad to jednom ispravite, uživanje u vašem akvarijumu biće vredno truda.

Srećno sa akvarijumom!

Izvor: moj ljubimac