Neke ribice su lake za održavanje, a neke će porasti mnogo više nego što očekujete i praviće vam probleme u vodenom carstvu

Apetit.rs otkriva koje su to najbolje ribice za vaš budući akvarijum, ali i koje vrste definitivno treba da izbegavate.

Najbolje ribice za akvarijum

Zlatna ribica – osnovna i najtraženija vrsta za akvarijum. Potiče iz Kine, može živeti i do 45 godina u idealnim uslovima, dok je prosečna starost uglavnom 10-20 godina. Lake su za održavanje, pa se preporučuju i početnicima, a traže akvarijum sa dosta kiseonika. Vole da žive u grupi, a mogu se mrestiti i do nekoliko puta godišnje.

Glavoč – odlična riblja vrsta za život sa drugim tipovima ribica. Ne treba joj grejani akvarijum, živi na dnu, čisti alge i usisava otpadne organizme. Iz tog razloga, ima važnu ulogu u održavanju akvarijuma. Može živeti i do 3 godine.

Skalar – spadaju u neke od najpopularnijih vrsta akvarijumskih ribica. Svaštojedi su, žive na temperaturi od 24-29 stepeni, i bolje funkcionišu kada ih držite u grupi. Poznate su po svojoj gracioznosti i leipom izgledu, a i po načinu kako brinu o mladima. Umeju da budu ratoborne, a ako vidite da su previše mirne, znači da je vreme za promenu vode.

Najgore ribice za akvarijum

Običan plecostomus – iako se najčešće kupuju kao algojedi, pripadnici ove vrste često čine akvarijum čak i prljavijim. Mogu da porastu i do veličine od 25cm, a neretko se u svojoj ishrani ne zadrže na algama, već pređu i na druge stanovnike akvarijuma.

Paku – za koju god podvrstu ove ribe da se odlučite, pogrešićete. Uglavnom porastu mnogo više nego što je to pogodno za manji akvarijum od 50 litara. Ukoliko i posle toga nastavite da je čuvate, očekujte probijanje stakla akvarijuma.

Srebrna arovana – može dositći veličinu i  do 90 centimetar i potreban joj je veći prostor za plivanje. Iz tog razloga, dešava se da iskoči iz akvarijuma. Ukoliko ne možete da joj obezbedite veći prostor, najbolje odustanite od nje.

Izvor: (Telegraf.rs)